Rodina v dialógu (Erasmus Plus projekt)

Inštitút dialogických praxí je partnerom medzinárodného Erasmus Plus projektu Rodina v dialógu (2024 – 2026). Naša spolupráca nadväzuje na predchádzajúce aktivity so zahraničným partnerom – organizáciou Akáda, pričom aj vďaka nášmu know-how aktuálne prebieha vzdelávanie v dialogickej praxi.

Cieľom projektu je preniesť toto know-how na novú cieľovú skupinu a zároveň obohatiť projekt o naše skúsenosti a odborné poznatky v oblasti viacgeneračného vzdelávania.


O čo v projekte ide?

Hlavným cieľom projektu Rodina v dialógu je navrhnúť a otestovať vhodnú formu vzdelávania pre rodičov malých detí – teda skupinu, ktorá je často znevýhodnená v prístupe k vzdelávaniu. Projekt ponúkne účastníkom obsah reagujúci na významné spoločenské zmeny, ktoré dnes ovplyvňujú rodinný život i vzdelávanie.

Do projektu je zapojených cca 20 rodičov detí predškolského a mladšieho školského veku, ktorí absolvujú kombinovaný program – víkendové prezenčné stretnutia a online webináre zamerané na dve hlavné oblasti:


1. Dialogická prax

Ide o starostlivý a rešpektujúci prístup ku komunikácii, ktorý učí, ako vytvárať bezpečný priestor pre vzájomnosť a blízkosť. Rodičia si osvoja liečivý dialóg a kultúru rešpektu, kde má každý hlas svoju hodnotu. Takýto spôsob komunikácie napomáha predchádzať konfliktom a zlepšuje porozumenie medzi generáciami. Touto oblasťou sprevádzame účastníkov my z IDP.

2. Digitalizácia a umelá inteligencia v rodine

V spolupráci s Janom Kršňákom z iniciatívy Digiděti sa rodičia spolu s deťmi naučia, ako technológie zdravým spôsobom prijímať a využívať. Budú hľadať rovnováhu v digitálnom svete, naučia sa zvládať informačné preťaženie a rozvíjať kreatívne myslenie.


Okrem posilnenia kompetencií rodičov, sa projekt zameriava aj na:

  • šírenie know-how do širších komunít prostredníctvom rodičov ako nositeľov zmien,

  • inkluzívne vzdelávanie, ktoré zohľadňuje aj potreby osôb so zmyslovým postihnutím,

  • hľadanie životaschopných modelov vzdelávania pre 21. storočie, ktoré spája generácie a podporuje zdravý vzťah k technológiám.

Projekt Rodina v dialógu sa tak stáva významným príspevkom k inkluzívnemu a modernému vzdelávaniu rodín. Veríme, že výsledky budú inšpiráciou aj pre ďalšie organizácie a komunity.